Здравейте, ще се радваме да се регистрирате във форума. Така ще може да го разгледате целия, да прочетете фен превода и много други.

Mythical World Of Vampires Administrators
Габи и Ели
Здравейте, ще се радваме да се регистрирате във форума. Така ще може да го разгледате целия, да прочетете фен превода и много други.

Mythical World Of Vampires Administrators
Габи и Ели
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексПреводПоследни снимкиРегистрирайте сеВход
Latest topics
» krasy (Users)
Прелестни създания - разказ Empty8/23/2011, 20:46 by

» Джейс или Алек?
Прелестни създания - разказ Empty4/21/2011, 15:04 by

» Здравейте и от мен,Beta
Прелестни създания - разказ Empty4/14/2011, 00:43 by

» Cassandra Clare - City of Glass/Касандра Клеър - Град от Стъкло (книга 3)
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:13 by

» Cassandra Clare - City of Ashes/Касандра Клеър - Град от Пепел (книга 2)
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:11 by

» Cassandra Clare - City of Bones/Касандра Клеър - Град от Кости (книга 1)
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:09 by

» Ники Рийд
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:06 by

» Кристен Стюарт
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:04 by

» Тейлър Лаутнър
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:02 by

» Ашли Грийн
Прелестни създания - разказ Empty4/8/2011, 04:00 by

free online dating siteБезплатен Брояч

Share | 
 

 Прелестни създания - разказ

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
_eLi_
Administrator
Administrator
_eLi_

Age : 27
Брой мнения : 1562
Reputation : 18
Join date : 29.03.2010
Местожителство : UK

Прелестни създания - разказ Vide
ПисанеЗаглавие: Прелестни създания - разказ   Прелестни създания - разказ Empty6/21/2010, 21:34

«Прелестни създания»,

по идея на сп. Тема, заедно с Издателска къща Кръгозор, с медийното партньорство на teenproblem.net и с любезната подкрепа на туристическа агенция Атлас-Ес

Финалисти от първата категория – от пети до осми клас по азбучен ред:

Александър Петев, на 13 години, гр. Варна, ОУ " П. Р. Славейков", 6 клас,
есе със заглавие „Проклятието да си благословен“.

Вяра Петрова, от гр. Самоков, СОУ "Отец Паисий", 5 клас,
есе със заглавие „Самодивата и момъкът“.

Гергана Минова, на 14 години, от гр. Пазарджик, Математическа гимназия "Константин Величков", 8 клас,
есе със заглавие „Сбъдната молитва“.

Маргита Василева, на 12 години от Гр. Пловдив, 45 ОУ "Димитър Талев",
есе със заглавие „Новите приключения но тримата братя и златната ябълка“.

Мария Белчева, на 13 години, от Гр. Казанлък, ОДК „Св. Иван Рилски”,
есе със заглавие „Нимфата“.

Финалисти от втората категория – От девети до дванадесети клас по азбучен ред:

Ани Ташева, на 18 години, от град Ямбол, П Г И "Г.С.Раковски", 11 клас,
есе със заглавие „Приказка без начало“.

Виляна Маринчева, на 17 години, от гр. Козлодуй, „Св. св. Кирил и Методий”, 12 клас,
есе със заглавие „Сън от стари времена“.

Виктория Енева, от Гр. София, 164 ГПИЕ „Мигел де Сервантес” 9 клас,
есе със заглавие „Дионея”.

Добромир Лесков, на 18 години, от гр. Дупница, Професионална гимназия по облекло и стопанско управление /ПГОСУ/, 11-ти клас,
есе със заглавие „Младен и Иглика“.

Христо Апостолов, на 16 години, от гр. Свиленград, от Професионална гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев",
есе със заглавие „Обвита в мистерия“.

Лично писмо от Маги Стийвотър, специално за финалистите от националния конкурс „Прелестни създания”

Авторката на „Тръпка”, която сама обяви българската корица за най-добра
Писателката, която прие с въодушевление да се запознае с митологията на България и уменията за писане на есе на българските ученици
Младата ърбън-фентъзи авторка, която ще посети България през декември, когато на пазара ще е вече очакваното продължение на „Тръпка” - „Копнеж”

Маги Стийвотър


Здравейте!
България... В представите ми това е древно място с мрачни и тайнствени планини. Харесва ми дори как звучи самото име: България. Като че ли звучи по-добре, произнесено с акцент Харесах много една фраза, която открих във вашите народни приказки: „Юнак без рана не може.” С това изречение мога да завърша всеки от моите романи.
Надявам се, че тийнейджърите в България са се забавлявали много с този конкурс!
Езиковата бариера може да създаде сериозни пречки – трудно е да доловиш напълно гласа на автора чрез превода, - но мисля, че направих добър избор. Опитах се да дам и полезни съвети за всеки от моя топ 3, който направих.

От малката възрастова група на първо място поставям „Нимфата” на Мария Белчева. Струваше ми се, че чувам наистина нейния глас, а и развитието на образите беше много майсторски направено. Хареса ми и самата история, читателят наистина потъва в света на свръхестественото, който е вплетен умело в реалността.

На второ място поставям Александър Петев – „Проклятието да си благословен”. Много ми харесаха елементите от вашия фолклор, които открих в неговия текст. Като човек незапознат с българската митология ми беше много интересно да прочета този текст. Главният ми съвет за него е да не забравя да използва и елементи от реалността, да има реални ситуации, дори когато историята, която пише, е част от измислен и фантастичен свят.

На трето място – Маргарита Василева – „Новите приключения на тримата братя и златната ябълка”. Също ми харесаха фантастичните елементи, но ми се искаше да чуя малко повече от гласа на самия автор. Искаше ми се да има повече детайли, които само тя би могла да привнесе в историята, емоции, които самата тя е изпитвала.

Втората, старша група.
Първо място за Ани Ташева, „Приказка без начало”. С удоволствие се потопих в света, създаден от нея, с домашни богове и богини, и ми хареса, че героинята осъзнава последствията от своите сили.

Добромир Лесков – „Младен и Иглика”. Чудесна история с фолклорни елементи! Искаше ми се да чуя още малко от авторовия глас, да открия неговата индивидуалност – намек за автора, скрит зад фолклора. Бих посъветвала и него, и другите участници, да вплитат в текста си повече от самите себе си, за да може читателят да бъде по-съпричастен с тях, да изпитва техните емоции.

Христо Апостолов – „Обвита в мистерии”. Много ми хареса концепцията на този разказ, напомни за една от моите любими книги на К.С.Луис, „Плаването на „Разсъмване” (3 част от „Хрониките на Нарния”). Текстът е интересен, но препоръката ми е авторът да разгръща постепенно действието – в края бяха натрупани прекалено много събития едно след друго и за читателя е трудно да възприеме всичко наведнъж.
Надявам се да съм била полезна!
Успех!
Маги


Съвети на Маги Стийвотър към младите писатели:

Любов, всякакъв вид любов. Любовта е върховният човешки мотиватор и за мен тя е сърцето на всяка добра история.

Бих посъветвала всички участници да вплитат в текста си повече от самите себе си, за да може читателят да бъде по-съпричастен с тях, да изпитва техните емоции.

Не забравяйте да вложите елементи от реалността, да има реални ситуации, дори когато историята, която пише, е част от измислен и фантастичен свят.

Световноизвестна авторка участва в българско жури и високо оцени таланта на българските деца

Нимфа и богиня на хармонията спечелиха и сърцето на световна звезда на тийнфентъзито

Авторката на „Тръпка” Маги Стийвотър лично избра победителите в националния конкурс „Прелестни създания”


На 19 юни 2010 г., точно в 12 часа, в царствената обстановка на Националния етнографски музей станаха ясни имената на двамата победители в конкурса за къс разказ „Прелестни създания”.

В сезона на таласъми, върколаци и вампири издателство „Кръгозор” и списание „Тема” заедно с teenproblem.net решиха да провокират българския тийнейджър. И той да пише. Да твори и да създава светове, населени с „прелестни” създания - митични, популярни или измислени от самия него. Опитът беше повече от успешен.

В издателството пристигнаха над 110 произведения. Млади творци от цяла България бяха впечатлени от идеята да покажат съществата, бродещи в сънищата им. Възможността да посетят замъка на Дракула стимулира мозъчния им капацитет допълнително.

Самата суперуспешна авторка на „Тръпка” Маги Стийвотър сподели личното си очарование от произведенията на малките български творци, като ги посъветва да вплитат в текста си повече от самите себе си, за да може читателят да бъде по-съпричастен с тях, да изпита техните емоции. „Не забравяйте да вложите елементи от реалността, да има реални ситуации, дори когато историята, която пишете, е част от измислен и фантастичен свят.”

След конкурса журито обобщи, че въображението на всички участници без изключение прави силно впечатление Както всички тийнейджъри по света, българските деца са изключително романтични и любовта много често е център на техните разкази. Може би заради т.нар. „трудна възраст”, в която са повечето от тях, или пък заради типичния мрачен и тежък балкански темперамент, любовта в повечето случаи е представена като трагична, нещастна и безнадеждна.

В разказите от конкурса „Прелестни създания” (могат да бъдат открити на www.teen.kragozor.com) има всичко – любов и смърт, магии, създания със свръхестествени сили, вампири, самодиви, лами и змейове, орисници... Има смях и мъничко надежда. Това пролича от разказите на избраните победители.
В категорията 5.-8. клас голямата награда спечели Мария Белчева с разказа „Нимфата”. Авторският глас и майсторски развитите образи спечелиха сърцата на журито с 6:1 гласа. 13-годишното момиче от град Казанлък ще заведе своята майка на екскурзия в Румъния, осигурена с любезната подкрепа на Атлас-Ес.

Другият победител, който ще обиколи замъка на граф Дракула, съпровождан от умелите екскурзоводи на туристическа агенция Атлас-Ес, е Ани Ташева. 18-годишното момиче впечатли със своето произведение „Приказка без начало”, разкриваща свят с домашни богове и богини, които осъзнават последствията от своите сили и правят своя избор.

„Ние искаме да виждаме децата си по-позитивни, но те са повече скептични. Журито търсеше положителни послания и награди тях, но в повечето текстове ги нямаше. Конкурсът показа колко голямо е станало противоречието между света на младите и света на възрастните”, обобщи резултатите г-жа Стефка Ангелова, управител на ИК „Кръгозор”.

Всички финалисти в националния конкурс за къс разказ „Прелестни създания” получиха прелестни грамоти, ваучери за покупка на книги, книгата „Прелестни създания”, както и еднодневна екскурзия за двама до красиво място в нашата родина. Пишещите таланти бяха лично поздравени от вокално-театрална формация „Врабчета”, които зарадваха с изпълненията си цялата зала.
Върнете се в началото Go down
https://vampireworld.forum.st
 

Прелестни създания - разказ

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: ИК Кръгозор-







Free forum | Cinema, Movies | Movies | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии